NÝDEK

Negarantovaná informace
Adresa:Nýdek č. p. 251, 749 96 Nýdek
Telefon:+420 558 985 111
Fax:+420 558 985 112
Email:obec@nydek.cz
WWW:http://www.nydek.cz
GPS:49°39'32,950"N, 18°45'45,450"E
Odpovědná osoba:starosta : Mgr. Jan Konečný
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Nýdek je typická horská obec v údolí Slezských Beskyd, na soutoku Střelmy a Horského potoka s Hluchovou. Rozkládá se na úpatí tajemné hory Čantoryje při hranicích s Polskem. Vzhledem ke své poloze je Nýdek vyhledávanou obcí turistů nejen našich i zahraničních.

Status: obec
Celková výměra: 2820 ha
Počet obyvatel: 2036 (2016)
Okres: Frýdek-Místek
Obvody, části:
Střední nadmořská výška: 410 m n. m.
Nejníže položený bod: m n. m.
Nejvýše položený bod: 995 m n. m. (Velká Čantoryje)
Je členem: Mikroregion Bystřice-Nýdek, Sdružení obcí Jablunkovska

HISTORIE OBCE

Název obce byl zřejmě odvozen od jména jejího zakladatele Nidka. Existují písemné prameny o tom, že jeden z jeho potomků Jan Nidek z Nidku daroval svůj majetek bratru Matějovi a jeho synům.

Nejstarší písemná zmínka o obci pochází z roku 1456, ale datum jejího vzniku není přesně známo. Původní a dosud dochovalou stavbou v Nýdku je kostel sv. Mikuláše, který pochází z roku 1576. Kostelík byl vystaven pro evangelíky, ale v době pobělohorské, kdy byla obec rekatolizována, jim byl kostel odebrán. V obci je dosud několik staveb dokládajících původní lidovou architekturu, i když některé z nich již byly upraveny na chaty či chalupy nebo přestavěny na rodinné domky.

Největší rozvoj obce nastal v první polovině 19. století, kdy také významně vzrostl počet obyvatel. Příčinou byla zvýšená těžba železné rudy, jejíž ložiska zde byla objevena počátkem roku 1770. To byla jedna z příčin vzniku železáren v Ustroni v roku 1772. Rozvoj obce však nejvíce souvisí s železárnami v Třinci, do kterých do dnešní doby dojíždí za prací nejvíce občanů. Z toho vyplývá, že současný převládající způsob obživy je průmysl, následuje soukromé podnikání (obchod a služby), v nepatrném množství zemědělství.

V posledních letech lze sledovat enormní navýšení turistického ruchu. Rozvoj turismu se začíná projevovat jako další důležitý zdroj obživy pro občany Nýdku.

PAMÁTKY, ZAJÍMAVOSTI

Pamětihodnostmi obce Nýdek jsou pozdně gotický dřevěný kostelík sv. Mikuláše, s šindelovou střechou z roku 1576. Mobiliář kostela je barokní z roku 1581. Dřevěná lidová stavba bývalého kurloku (dům s pecí bez komína) č.p. 37 z konce 18. stol. Na místě tajných bohoslužeb evangeliků v 16. a 17. stol. v lokalitě Za Kámen je pamětní deska J. Třanovského, který je významnou osobností obce.

Zajímavostmi jsou hora Velká Čantoryje – 995 m n. m., která je nejvyšším bodem obce a na jejím vrcholu stojí nově dokončená rozhledna. Na území obce Nýdek se nachází zvláště chráněné území – národní přírodní rezervace Čantoryje o výměře 40 ha, kde je chráněn bukojedlový karpatský les pralesovitého vzhledu s výskytem posledních tisů v Beskydech. Severně od vsi, pod Ostrým vrchem, se v letech 1770 - 1870 dolovala železná ruda - pelosiderit, jedná se o nejstarší náleziště na Těšínsku.

SPORT, TURISTIKA

Nýdek nabízí mimo ideální terény pro turistiku a cykloturistiku i sportovní vyžití na tenisovém kurtu, hřišti na fotbal, malou kopanou, nohejbal, volejbal a v zimních měsících pak na běžeckých trasách. Na místních skokanských můstcích v minulosti trénoval náš olympijský vítěz ve skocích na lyžích Jiří Raška.

OSOBNOSTI


J. Třanovského evangelický kazatel, básník, hudebník a vydavatel zpěvníku Cithara Sanctorum. Dalšími osobnostmi jsou básnířky Eva Milerská (1915-1985), Aniela Kupcová (1920) a publicista a historik Jan Rusnok.

DOSTUPNOST

  • Vzdálenost vzdušnou čarou: Nýdek leží jihovýchodně od města Třinec
  • Vlakem: nejbližší železniční stanice je Bystřice nad Olší (cca. 5 km)
  • Autobusem: zajišťuje ČSAD Vsetín a.s., Třinec tel. 558 337 980, Nýdek-Bystřice-Třinec
  • Autem: státní silnice III. třídy
  • Na kole: cyklotrasa č. 6086, Radegast Trojmezí

ZDROJ INFORMACÍ: OÚ Nýdek