HRAD ŽEBRÁK (NKP) |
|
|
Hrad Žebrák zřejmě nechal postavit Oldřich Zajíc z Valdeka (+ 1271). Jméno dostal hrad podle vsi v podhradí, vzdálené asi 2 km jižně. V roce 1336 vyměnil syn Oldřicha ze Žebráka Zbyněk hrad i s panstvím s králem Janem Lucemburským za budyňské panství. Roku 1341 koupil hrad bratr Karla IV. Jan Jindřich Korutanský. Značně zpustlý objekt nechal opravit, rozšířit a postavit hradní kapli sv. Apolináře a sv. Markéty. V roce 1342 se hrad stal královským majetkem. Král Karel IV. jej často používal jako zastávku při svých cestách do Říše. V roce 1392 zde král Václav IV. potvrdil listinu, jíž bylo povoleno založení Betlémské kaple na Starém městě pražském.
Roku 1358 dal Karel IV. hrad Žebrák do zástavy v magdeburskému purkrabímu Purkartovi a kolem roku1377 Petrovi z Vartemberka a z Kosti. Teprve Karlův syn Václav IV. získal opět Žebrák do úplného vlastnictví a často zde pobýval. Starý hrad však králi nevyhovoval a tak došlo k rozsáhlým přestavbám. Byl stržen původní palác a místo něj postavena nová dvoupatrová budova. Bylo připojeno podhradí, obehnáno hradbou s dvěma branami.
Přestavěný a rozšířený hrad se stal významným královským sídlem, kde Václav IV. přijímal zahraniční návštěvy a vydal řadu významných listin. Roku 1395 hrad poškodil požár, ale byl rychle opraven, v roce 1400 zde již Václav IV. opět pobýval. Zde se dozvěděl i o svém sesazení z císařského trůnu. V té době však již pokročila stavba hradu Točníku a král přestal Žebrák navštěvovat. Zástavní pán Hanuš z Kolovrat sídlil na Točníku a o Žebrák se již nestaral. Hrad tak rychle chátral, navíc zde snad v roce 1532 vypukl požár. V letech 1558 a 1593 je uváděn již jako pustý.
JAK ŽEBRÁK KE SVÉMU JMÉNU PŘIŠEL
Podle legendy si hrad Žebrák si v dávných dobách nechal postavit rytíř Buzic. Když se stavba hradu chýlila ke konci, začal přemýšlet, jak hrad pojmenuje. „Nechť se nazývá jménem toho, kdo první jako host do něho vstoupí,“ rozhodl rytíř. Když byla stavba dokončena, nastěhoval se rytíř do hradu a netrpělivě čekal, kdo bude prvním hostem. Tou dobou zemí chodili potulní studenti. Jeden z nich zavítal na nově postavený hrad rytíře Buzice. Byl laskavě přijat a bohatě pohoštěn. Po tomto žebravém studentovi byl hrad nazván Žebrák.
OTEVÍRACÍ DOBA říjen - březen zavřeno duben soboty, neděle, svátky 10 - 16 hod. květen, září úterý - neděle, svátky 10 - 17 hod. červen úterý - neděle, svátky 10 - 18 hod. červenec - srpen úterý - neděle, svátky 09 - 18 hod.
Přestávka 13-14 hod.
Při nepříznivém počasí (déšť, sníh, přeháňky, apod.) je hrad z bezpečnostních důvodů uzavřen.
PROHLÍDKA
Prohlídka je volná s psaným průvodním textem. Prohlídku mimo návštěvní dobu nebo pro skupiny větší než 10 osob možná po rezervaci.
DOSTUPNOST- Autem: dálnice Praha - Plzeň (D5), exit 34: Hořovice (4km),placené parkoviště 500m od hradu.
- Autobusem: linka Beroun - Bzová, linka (Hořovice) Žebrák - Broumy, zastávka Točník (0,2km).
- Vlakem: trať (Praha) Beroun - Plzeň, stanice Zdice (7km), zastávka Praskolesy (5km), stanice Hořovice (7km).
Zdroj informací: tištěný průvodce hradu Žebrák
|
|
|