HAVLÍČKŮV BROD |
|
|
Havličkův Brod leží na řece Sázavě v centrální části Kraje Vysočina.
Status: okresní město Celková výměra: 6494 ha Počet obyvatel: 23 391 (k 1.1.2019) Kraj: Vysočina Obvody, části: Březinka, Havlíčkův Brod, Jilemník, Klanečná, Květnov, Mírovka, Perknov, Poděbaby, Suchá, Šmolovy, Termesivy, Veselice, Zbožice. Střední nadmořská výška: 435 m n. m. (Havlíčkovo náměstí) Nejníže položený bod: 422 m n. m. Nejvýše položený bod: 488 m n. m.
HISTORIE
Vznik města se datuje od 2. poloviny 13. století, kdy Smil z Lichtenburka založil na Haberské stezce u zdejší osady Brod město s názvem Smilův Brod. První zmínka o městě je z roku 1256. Od doby krále Jana Lucemburského neslo název Německý Brod. Po skončení 2. světové války bylo přejmenováno na Havlíčkův Brod.
Brod byl nejprve významným hornickým městem s těžbou stříbra, později se stal centrem řemeslné a zemědělské výroby. Při dobytí Žižkovým husitským vojskem roku 1422 byl Německý Brod úplně zničen.
K obnově a rozkvětu došlo především v době, kdy Brod náležel spolu s lipnickým panstvím rodině Trčků z Lípy. Od roku 1637 nesl titul „královské město“. Městu se nevyhnuly nejrůznější pohromy, povodně a požáry, ani třicetiletá válka a takzvané morové rány.
Od roku 1850 byl Německý Brod sídlem okresního hejtmanství, soudu, berního úřadu a správním centrem s městským úřadem. Rozšířil se zde textilní a bramborářský průmysl. Dlouholetou tradici má zdejší mlýn a měšťanský pivovar. Ani kultura nezůstala pozadu - divadelní ochotníci uvedli v roce 1922 vůbec první dramatizaci Haškova Dobrého vojáka Švejka v provedení pražských herců.
PAMÁTKYDěkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie
Husův sbor a Kolumbárium
Klášter a klášterní kostel sv. Rodiny
Nový hřbitov
Sv. Kateřina a špitál
Sv. Trojice a kaple sv. Kříže
Sv. Vojtěch a Starý hřbitov
Židovský hřbitov
Židovský hřbitov haličských uprchlíků
DOSTUPNOST
Havlíčkův Brod leží v centru Vysočiny, 20 km severně od krajského města Jihlava.
- Vlakem: žst. (trať č. 230, 237, 238, 250), vzdálenost 1,7 km z centra.
- Autobusem: autobusové nádraží, vzdálenost 1,5 km z centra.
- Pěšky: červená TZ ze směru Světlá nad Sázavou nebo ze směru Přibyslav.
- Na kole: cyklostezka č. 19, 4153, 4157
- Autem: dálnice D1, exit 90 Humpolec, exit 112 Jihlava, silnice č. 34 z směru Humpolec nebo ze směru Hlinsko; silnice č. 38 ze směru Jihlava nebo ze směru Čáslav; silnice č. 19 ze směru Žďár nad Sázavou.
Zdroj informací: www.muhb.cz
|
|
|