BECHYNĚ

Negarantovaná informace
Adresa:nám. T. G. Masaryka 2, 391 65 Bechyně
Telefon:+420 381 211 012
Email:posta@mestobechyne.cz
GPS:49°17'42,705"N, 14°28'6,794"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Město keramiky a lázní patří k nejstarším správním centrům v Čechách. Rozprostírá se v malebné, turisticky atraktivní jihočeské krajině nad řekou Lužnicí. V místě původního slovanského sídliště, na vysokém ostrohu nad Lužnicí, založil Přemysl Otakar II. ve druhé polovině 13. století královský hrad. Město založil Jan Lucemburský kolem roku 1323, kdy nechal opevnit předhradí. Nejvýznamnějšími majiteli Bechyně byli Šternberkové, na které upomínají náhrobní kameny v klášterním kostele.

Komplex bechyňského zámku je veřejně přístupný a prohlídková expozice představuje především historicky nejvýznamnějšího majitele panství Petra Voka z Rožmberka.V bývalém zámeckém pivovaru jsou umístěny výstavní expozice keramiky Alšovy jihočeské galerie, tvořené převážně exponáty z mezinárodních keramických sympozií. V bývalé zámecké sýpce je umístěno muzeum Vladimíra Preclíka.

K dalším historickým památkám města patří klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, vévodící skále nad Lužnicí, který vznikl v roce 1491. V interiéru zaujme vzácná sklípková klenba a náhrobní kameny držitelů Bechyně. Dominantou náměstí je řada historických domů a děkanský kostel sv. Matěje. Kostel vznikl na přelomu 13. a 14. století a dnešní podobu získal po přestavbě v roce 1740.

Město je také proslaveno místními lázněmi, jejichž tradice sahá do první poloviny 17. století, se specializují na léčbu a rekondici pohybového ústrojí s využitím přírodního léčebného zdroje - slatiny z nedalekých blat. Do nedalekého okolí se můžete vydat na zříceninu hradu Dobronice a také procestovat jiné zákoutí tohoto kraje.