Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Jižní Čechy - Církevní stavby a sakrální objekty - Dobrá Voda u Českých Budějovic - KOSTEL PANNY MARIE BOLESTNÉ DOBRÁ VODA U ČESKÝCH BUDĚJOVIC


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

KOSTEL PANNY MARIE BOLESTNÉ DOBRÁ VODA U ČESKÝCH BUDĚJOVIC

Negarantovaná informace
Adresa:ul. Zacharova 1355/15, 373 16 Dobrá Voda u Českých Budějovic
Telefon:+420 387 200 450 (farnost)
GPS:48°58'3,145"N, 14°31'42,775"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (2)[Zobrazit náhledy]

Leží jen několik málo kilometrů na východ od jihočeské metropole a vytváří výraznou urbanistickou a duchovní dominantu této obce. Do svého okolí pečlivě vkomponovaná barokní centrála vytvořená nejgeniálnějším architektem českého baroka Kiliánem Ignácem Dietzenhoferem v letech 1733-1738, vyzdobená mistrovkými freskami Václava Vavřince Reinera.

Pokud budete chtít vidět kostel zevnitř musíte přijít v době kdy se zde koná bohoslužba, jinak můžete nakouknout pouze přes mříže.

Základní kámen byl položen 12.7.1733 a kostel byl dokončen v roce 1739. Kostel stojí na návrší, je situován symetricky k podélné ose, rozčleněn římsami a pilastry. Západní průčelí je konkávně prohnuté s vykrojenými nárožími, v nichž jsou umístěny půl válcové niky-výklenky zaklenuté konchou s plastickou mušlí. Ve vydutých bočních stěnách lodi jsou rizality s uvnitř umístěným kněžištěm a předsíní. Na průčelí je velký portál s vodorovným nadpražím, nad ním obdélné, segmentovým obloukem zakončené okno a nahoře, ve volutami zakončené římse, je umístěna velká kamenná socha Panny Marie. Po stranách sochu doplňují dvě menší sochy andělů s nástroji Kristova umučení a na koncích římsy dvě ozdobné vázy.

Čtyřboká věž nad průčelím s převyšující atikou (nižší zděnou nadstavbou) je zastřešena nízkou báňovitou střechou a střední loď střechou baňatou. Kněžiště má podobu obdélníka se zvlněnou vnější stěnou, s postranními sakristiemi na oválném půdorysu, s oratořemi v patře. V osách má délku 6 m a šířku 7,5 m. Mozaikové okno ve východní stěně bylo zhotoveno malířem na sklo Schlingerem z obce Hüblern u Lenory. Loď má v průměru 14,5m, nalezneme zde 4 pilastry se štukovými hlavicemi, římsa je nesená pilířky, které jsou spojeny segmentovými oblouky takového tvaru, že přední a zadní se vychylují nad kruchtou a nad presbytářem. Loď je sklenuta kupolí na nepravých pandantivech- kupole tak nemá tambur a lucernu.

Plochy interiéru kostela jsou zcela zaplněny freskami od Václava Vavřince Reinera. Jedná se o cyklus fresek s biblickými a náboženskými výjevy . Zařízení kostela je v barokním a rokokovém stylu z 18. století. Celý prostor je zdoben bohatou štukaturou. Hlavní oltář je dílem G. B. Allia z konce 30. let 18. století. Oltářní obraz Panny Marie Bolestné je namalován malířem Bartolomějem Čurnou z roku 1876. Výstavbu oltáře tvoří štukové sochy sv. Petra, sv. Evangelisty, sv. Máří a sv. Marie Salome. Obraz je obklopen plastikami andělů, z nichž dva drží Veraikon- údajný otisk Kristovy tváře na plátně, který mu podala žena, nazývaná Veronika, cestou na Golgotu.

ZDROJ www.dobravodaucb.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
38 m DOBRÁ VODA U ČESKÝCH BUDĚJOVIC
1,7 km DUBIČNÉ
2,3 km VRÁTO
2,4 km SRUBEC
2,5 km STARÉ HODĚJOVICE
3,1 km RUDOLFOV
3,1 km HLINCOVÁ HORA
3,7 km ADAMOV
[Další... (31)]
Historické zajímavosti
39 m KŘÍŽOVÁ CESTA DOBRÁ VODA U ČESKÝCH BUDĚJOVIC
2,8 km LUSTENEK - RUDOLFOV
2,8 km BÝVALÝ ZÁMEK - RUDOLFOV
3,9 km ČERNÁ VĚŽ ČESKÉ BUDĚJOVICE
3,9 km ČESKÉ BUDĚJOVICE – MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE
8,7 km BUDOVY SELSKÉHO BAROKA V OBCI BAVOROVICE
Přírodní zajímavosti
9,4 km ADAMOVSKÝ RYBNÍK U LEDENICE
Kultura
2,9 km HORNICKÉ MUZEUM RUDOLFOV
3,2 km MUZEUM ENERGETIKY ČESKÉ BUDĚJOVICE
3,8 km JIHOČESKÉ MUZEUM V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH
3,8 km KONCERTNÍ SÍŇ OTAKARA JEREMIÁŠE V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH
3,8 km GALERIE ZLATÝ KŘÍŽ ČESKÉ BUDĚJOVICE
3,8 km KINO KOTVA ČESKÉ BUDĚJOVICE
3,9 km JIHOČESKÉ DIVADLO V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH
3,9 km ALŠOVA JIHOČESKÁ GALERIE - WORTNERŮV DŮM ČESKÉ BUDĚJOVICE
[Další... (7)]
Sport
235 m LETNÍ PLOVÁRNA DOBRÁ VODA U ČESKÝCH BUDĚJOVIC
3,0 km CYKLOBUS ČESKÉ BUDĚJOVICE - CYKLOTRANS
4,3 km PLAVECKÝ STADION ČESKÉ BUDĚJOVICE
4,4 km LETNÍ PLOVÁRNA ČESKÉ BUDĚJOVICE
Obchod a služby
3,2 km WELLNESS CENTRUM - SOLNÁ JESKYNĚ ČESKÉ BUDĚJOVICE
4,0 km INFORMAČNÍ CENTRUM - ČESKÉ BUDĚJOVICE
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz