Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČesko



Počasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Turistika - Praha hl.m. - Turistické stezky - Staré Město - KRÁLOVSKÁ CESTA HISTORICKOU PRAHOU


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

KRÁLOVSKÁ CESTA HISTORICKOU PRAHOU

Adresa:110 01 Praha-Staré Město
GPS:50°5'12,582"N, 14°25'14,610"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Královská cesta byla cesta, kterou musel projet budoucí král ke korunovaci v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Trasa se v průběhu doby měnila, ale v 15. století byl určen dnešní směr. Je to cesta historickým centrem Prahy. Čeští panovníci žili v tzv. Králově dvoře (dnešní obecní dům) a ke korunovaci jeli od Prašné brány ulicí Celetnou, projeli Staroměstským a malým náměstím, ulicemi Nerudovou a Ke Hradu a nakonec přes Hradčanské náměstí do katedrály sv. Víta. Na důkladnou prohlídku celé Královské cesty je potřeba celý den. Bez návštěv interiérů a delších zastávek u každého objektu zabere cesta jednu až dvě hodiny.

Od Prašné brány se vydáme Celetnou ulicí. Jedná se o nejvýznamnější ulici Starého Města. Můžeme ji brát jako učebnici stavebních slohů. Nejstarší románskou etapu najdeme pod současnými objekty, protože se terén města zvýšil o několik metrů. Barokní budova paláce Mincovna vznikla v 18. století. Pozdně gotický charakter si zachovaly sklepy. Přízemí má pozdně barokní klenby. Nejprve zde byla pražská mincovna a později pražské vojenské velitelství. V nedalekém Ovocném trhu stojí Stavovské divadlo z roku 1783, kde se v roce 1787 konala světová premiéra opery Don Giovanny dirigovaná samotným W. A. Mozartem. V Celetné ulici je ještě mnoho historicky i architektonicky významných budov. Dům u Černé matky Boží – kubistický dům z roku 1912, dnes je tu umístěna expozice českého kubismu. Další domy a paláce: renesanční Menhartovský dům, Carreto – Millesimovský palác, zachovalé domovní znamení jsou u domů U Bílého páva, U Bílého lva, U Černého slunce. Fara a dům U Tří králů jsou nejzachovalejší původní stavby. Mají původní gotické zdivo a štíty ze 14. století. V domu U Tří králů strávil část svého mládí i spisovatel Franz Kafka.

Z Celetné ulice se přijde na Staroměstské náměstí. Náměstí bylo odjakživa centrem všeho dění. Konaly se zde oslavy královských svateb, volba krále Jiřího z Poděbrad, procházely tudy královské průvody a konaly se zde popravy (1621 poprava 27 vůdců povstání). Nejzajímavější stavbou je asi Staroměstská radnice s orlojem z roku 1410. Také na tomto náměstí je mnoho významných budov. Dům U Kamenného zvonu patrně vlastnila Eliška Přemyslovna, v domě U Kamenného beránka bydlel v roce 1911 Albert Einstein (připomíná to pamětní deska). V domě s pozdně gotickou klenbou U Bílého koníčka měl klavírní školu Bedřich Smetana.

Kolem domu U Minuty se projde na Malé náměstí. Dominantou je kašna s renesanční mříží. Dále se projde Karlovou ulicí s původně středověkými domy. Nejrozsáhlejším areálem je Klementinum. Budovalo se od poloviny 16. století do poloviny 18. století. Byla zde původně jezuitská kolej, která se později rozrostla univerzitní komplex.

Další zastávkou je Karlův most. Než se na něj vejde, musí se projít Staroměstskou mosteckou věží. Ta byla vybudována zároveň s mostem a symbolizuje „triumfální oblouk na korunovační cestě“. Stavba Karlova mostu byla zahájena roku 1342. Známé sochy vznikaly od konce 17. století do začátku 2. světové války. Na druhé straně Karlova mostu jsou Malostranské mostecké věže. Menší je pozůstatkem z opevnění Juditina mostu, ta vyšší je stavěna podle věže Staroměstské. Dále se projde Mosteckou ulicí na Malostranské náměstí. Dominantou náměstí je chrám sv. Mikuláše z 18. století. Částí náměstí jsou historické budovy s podloubím, např. dům bývalé radnice a Kaiserštejnský palác z 18. století s pamětní deskou, která připomíná pobyt Emy Destinové. Dva z paláců na Malostranském náměstí využívá parlament ČR – Šternberský a palác Smiřických. V horní části náměstí se nachází Lichtenštejnský palác v kterém se konají koncerty.

Z Malostranského náměstí cesta dál pokračuje barokní Nerudovou ulicí. Původně se jmenovala Ostruhová, protože při jízdě na koni do strmého kopce se musely často používat právě ostruhy. Jan Neruda, po kterém nese ulice dnes jméno, zde bydlel v domě U Dvou slunců. Tento dům i mnoho jiných mají zachovalá domovní znamení. V Nerudově ulici najdeme i Morzinský palác a Thun-Hohenštejnský palác. Oba paláce postavil J. B. Santini. Sochy jsou dílem M. B. Brauna a F. M. Brokoff. Na konci ulice se vyjde vyhlídkovou rampu u Pražského hradu, kde Královská cesta končí.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
24 m PRAHA - STARÉ MĚSTO
223 m PRAHA
843 m PRAHA - NOVÉ MĚSTO
1,2 km PRAHA - MALÁ STRANA
1,5 km PRAHA - HOLEŠOVICE
1,6 km PRAHA - VINOHRADY
1,7 km PRAHA - HRADČANY
1,9 km PRAHA - SMÍCHOV
[Další... (39)]
Historické zajímavosti
31 m STAROMĚSTSKÁ RADNICE S ORLOJEM (NKP) PRAHA Staré Město
82 m STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ - PRAHA STARÉ MĚSTO
87 m PRAHA – MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE – PAMÁTKA UNESCO
131 m KOSTEL SV. MIKULÁŠE – PRAHA 1, Staré město
150 m PALÁC KINSKÝCH – PRAHA 1
165 m TÝNSKÝ CHRÁM - CHRÁM MATKY BOŽÍ PŘED TÝNEM – PRAHA 1, Staré město
199 m BUDOVA KAROLINA - PRAHA STARÉ MĚSTO
225 m HAVELSKÉ TRŽIŠTĚ - PRAHA STARÉ MĚSTO
[Další... (85)]
Přírodní zajímavosti
572 m FRANTIŠKÁNSKÁ ZAHRADA - PRAHA NOVÉ MĚSTO
893 m VOJANOVY SADY - PRAHA MALÁ STRANA
995 m NOSTICOVA ZAHRADA - PRAHA MALÁ STRANA
1,1 km VALDŠTEJNSKÁ ZAHRADA - PRAHA 1, Malá Strana
1,2 km LETENSKÉ SADY - PRAHA HOLEŠOVICE
1,2 km CHOTKOVY SADY - PRAHA HRADČANY
1,4 km PALÁCOVÉ ZAHRADY POD PRAŽSKÝM HRADEM - PRAHA MALÁ STRANA
1,5 km ZAHRADY PRAŽSKÉHO HRADU
[Další... (16)]
Technické zajímavosti
641 m BUDOVA HLAVNÍ POŠTY - PRAHA NOVÉ MĚSTO
886 m MASARYKOVO NÁDRAŽÍ - PRAHA NOVÉ MĚSTO
1,1 km BUDOVA HLAVNÍHO (WILSONOVA) NÁDRAŽÍ - PRAHA NOVÉ MĚSTO
1,4 km TANČÍCÍ DŮM - PRAHA NOVÉ MĚSTO
1,9 km PETŘÍNSKÁ ROZHLEDNA - PRAHA - MALÁ STRANA
2,1 km PLANETÁRIUM PRAHA - PRAHA BUBENEČ
2,3 km ŽIŽKOVSKÝ VYSÍLAČ - PRAHA ŽIŽKOV
2,3 km VÝSTAVIŠTĚ - PRAHA BUBENEČ
[Další... (4)]
Kultura
131 m NÁRODNÍ GALERIE – PALÁC KINSKÝCH - PRAHA 1
144 m DŮM U KAMENNÉHO ZVONU - PRAHA STARÉ MĚSTO
218 m STAVOVSKÉ DIVADLO - PRAHA 1
231 m WINDOW GALLERY ČESKÉ SPOŘITELNY
252 m DŮM U ZLATÉHO PRSTENU - PRAHA STARÉ MĚSTO
281 m PAMÁTNÍK JAROSLAVA JEŽKA - PRAHA STARÉ MĚSTO
314 m GALERIE NOSTRESS PRAHA
331 m GALERIE JAROSLAVA FRAGNERA - PRAHA STARÉ MĚSTO
[Další... (68)]
Turistika
1,8 km OKRUH MĚSTEM HRADČANY
1,9 km VRCH PETŘÍN - PRAHA MALÁ STRANA
7,4 km NAUČNÁ STEZKA KUNRATICKÝ LES PRAHA-JIŽNÍ MĚSTO
8,3 km NAUČNÁ STEZKA MEANDRY BOTIČE
Sport
1,8 km LANOVÁ DRÁHA NA PETŘÍN - PRAHA 1, Malá Strana
4,8 km TENIS CIBULKA - SPORTOVNÍ AEÁL PRAHA
5,8 km BOBOVÁ DRÁHA - PRAHA 9, Vysočany
6,7 km SPORTCENTRUM NOVÉ BUTOVICE - PRAHA 5, Nové Butovice
6,9 km PŘÍRODNÍ KOUPALIŠTĚ DŽBÁN U ŠÁRKY – PRAHA VOKOVICE
7,7 km WELLNESS CENTRUM BARRANDOV - PRAHA
7,7 km AQUADREAM BARRANDOV - PRAHA
8,0 km AQUACENTRUM LETŇANY LAGOON
Obchod a služby
21 m TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM STAROMĚSTSKÁ RADNICE - PRAHA STARÉ MĚSTO
61 m TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM - PRAHA
259 m TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM NA MŮSTKU - PRAHA NOVÉ MĚSTO
559 m OBCHODNÍ DŮM KOTVA
821 m SOLNÁ JESKYNĚ V PRAZE
1,0 km TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM MALOSTRANSKÁ MOSTECKÁ VĚŽ - PRAHA MALÁ STRANA
1,5 km PAROPLAVBA PRAHA
2,7 km INFORMAČNÍ CENTRUM ŠPIČKA - VYŠEHRAD PRAHA
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.



Komentáře k článku
Jen faktická připomínka: Karlův most se začal stavět až v roce 1357, nikoli v uvedeném roce 1342, to byl povodní zbořen most Juditin.
11.02.2015, Jitka Šťastová (193.86.226.2)
moc pěkný text teď aspoň vím jak moc budu nachodit na školním výletě s naší nesnesitelnou učitelkou ... :| :D 5.3.2012, Verča (88.103.185.253 jeli jsme 25.3.
11.05.2012, jindra (188.75.128.24)
íná pobyt Emy Destinové. Dva z paláců na Malostranském náměstí využívá parlament ČR – Šternberský a palác Smiřických. V horní části náměstí se nachází Lichtenštejnský palác v kterém se konají koncerty. Z Malostranského náměstí cesta dál pokračuje barokní Nerudovou ulicí. Původně se jmenovala Ostruhová, protože při jízdě na koni do strmého kopce se musely často používat právě ostruhy. Jan Neruda, po kterém nese ulice dnes jméno, zde bydlel v domě U Dvou slunců. Tento dům i mnoho jiných mají zachovalá domovní znamení. V Nerudově ulici najdeme i Morzinský palác a Thun-Hohenštejnský palác. Oba paláce postavil J. B. Santini. Sochy jsou dílem M. B. Brauna a F. M. Brokoff. Na konci ulice se vyjde vyhlídkovou rampu u Pražského hradu, kde Královská cesta končí.
11.05.2012, fgggggggfggf (188.75.128.24)
moc pěkný text teď aspoň vím jak moc budu nachodit na školním výletě s naší nesnesitelnou učitelkou ... :| :D
05.03.2012, Verča (88.103.185.253)
člůánek hezký, ale bohužel opakuje jeden z omylů: Královská cesta nemohla v 15. a 16. století vést ulicí Ke Hradu, protože tato ulice tehdy ještě neexistovala - vznikla vylámáním ve skále až za třicetileté války (viz např. http://www.atlasceska.cz/praha/ke-hradu/).
12.01.2010, Hynek (94.113.121.87)

Starší komentáře >>>
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:




TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz