Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Kultura - Střední Morava - Haná - Muzea - Čechy pod Kosířem - PAMĚTNÍ SÍŇ JOSEFA MÁNESA - ČECHY POD KOSÍŘEM


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

PAMĚTNÍ SÍŇ JOSEFA MÁNESA - ČECHY POD KOSÍŘEM

Negarantovaná informace
Adresa:Čechy pod Kosířem, 798 58 Čechy pod Kosířem
Telefon:+420 582 373 724
Email:muzeum(zavináč)muzeumpv(tečka)cz
WWW:http://www.zamekcechy.cz/josef-manes
GPS:49°32'58,726"N, 17°2'14,614"E
Odpovědná osoba:Muzeum Prostějovska
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (1)[Zobrazit náhledy]

Pamětní síň Josefa Mánesa se nachází na zámku v Čechách pod Kosířem. Zámek a rozsáhlý park, který ho obklopuje, jsou v majetku Olomouckého kraje a v současné době je spravuje Vlastivědné muzeum v Olomouci.

HISTORIE

Slavný malíř zde pobýval v letech 1849–1868. Zámek v té době patřil hraběcímu rodu Silva–Tarouců. Silva–Taroucouvé získali Čechy pod Kosířem, spolu se statky Drahanovice a Krakovec v roce 1768 koupí císařského tajného rady – Emanuela Telles Menezes a Castro Silva–Taroucy (1696–1771). Hrabě sám byl zároveň nejvýznamnější osobností svého rodu; kariéru zahájil v roce 1715 vstupem do císařského vojska, v roce 1731 byl jmenován císařským komořím, o šest let později se stal tajným radou císaře Karla VI. a po něm i císařovny Marie Terezie. Panství vlastnili jeho potomci až do roku 1945, kdy bylo vyvlastněno státem.

První cestu Josefa Mánesa (12. 5. 1820–9. 12. 1871) do Čech pod Kosířem ovlivnilo seznámení s Emanuelovým pravnukem, Bedřichem Silva–Taroucou (1816–1846) v roce 1837, který studoval na pražské akademii v ateliéru krajinomal by Antonína Mánesa (otce J. Mánesa). Během pobytů v Čechách pod Kosířem vytvořil J. Mánes řadu portrétů členů hraběcího rodu Silva–Tarouců a jejich přátel, cyklus Líbánky na Hané, soubor národopisných studií, drobných kreseb či ilustrací pro jeho zámecké přátele a další.

Idea vzniku Pamětní síně J. Mánesa se zrodila již počátkem 20. století. Započala osazením pamětní desky na průčelí zámku ve třicátých letech 20. století. Následovala jej myšlenka na zřízení Mánesova muzea a sice formou dobové historické rekonstrukce někdejších zámeckých interiérů. Konečná realizace stálé expozice Pamětní síně J. Mánesa byla uskutečněna podle návrhu architekta Bohuslava Fuchse a byla otevřena dne 14. července 1957.

Správcem je Muzeum Prostějovska.

EXPOZICE

Koncepce současné expozice vychází z osmdesátých let 20. století, kdy byla expozice J. Mánesa obnovena podle projektu architekta Blahoslava Adamíka. Ve dvou zámeckých salonech otevírajících se na zámeckou terasu se širokým schodištěm je prezentována část původního zámeckého mobiliáře, originály a kopie Mánesových prací – galerie portrétů, krajinomalby z prostředí zámeckého areálu v Čechách pod Kosířem, okolí zámku v Krakovci, žánrové scény s projížďkami na koních, kresby Hanáků a Hanaček nebo alegorický cyklus Život na panském sídle (kopie Karla Webse provedené za Mánesova dohledu) aj. Součástí expozice jsou exponáty, které mají představit osobnost J. Mánesa. Jde o malířovu korespondenci s hraběcí rodinou, deníkové záznamy nebo četné podobizny (např. portrét J. Mánesa od Antonína Jemelky, Jaroslava Hášy nebo sádrový odlitek sochy od Otakara Španiela). V expozici jsou zastoupeny rovněž výtvarné práce Mánesova otce Antonína, sourozenců Amálie a Quida, členů rodiny Silva–Tarouca atd. Zastoupenými výtvarnými technikami jsou olejomalby, lavírované kresby, kresby tužkou, akvarely, litografie, mědirytiny a další.

Součástí expozice Pamětní síně J. Mánesa je někdejší Mánesův letní ateliér v altánu zámeckého parku, jemuž vévodí Mánesova socha v životní velikosti (autorem Karel Otáhal) a kopie Mánesových kreseb z prostředí Hané. V současné době však není z provozních důvodů pro veřejnost přístupný.

Exponáty Pamětní síně pocházejí ze zápůjček z fondů Národního památkového ústavu – ú. o. p. v Brně (Státní zámek Lysice, Státní zámek Rájec nad Svitavou), Moravské galerie v Brně, Muzea umění v Olomouci, vlastních sbírek Muzea Prostějovska a ze zápůjčky ze soukromého majetku.

ZDROJ INFORMACÍ: www.zamekcechy.cz/josef-manes


V okolí 10 km najdete

Města a obce
156 m ČECHY POD KOSÍŘEM
4,0 km KOSTELEC NA HANÉ
4,1 km SLATINKY
5,6 km ČELECHOVICE NA HANÉ
6,4 km NÁMĚŠŤ NA HANÉ
9,0 km OLŠANY
9,5 km PLUMLOV
Historické zajímavosti
28 m ZÁMEK ČECHY POD KOSÍŘEM
4,1 km KOSTEL SV. JAKUBA KOSTELEC NA HANÉ
4,2 km ČELECHOVICKÝ DEVON V ČELECHOVICÍCH NA HANÉ
5,3 km SOCHA SV. JANA NEPOMUCKÉHO V ČELECHOVICÍCH NA HANÉ
5,5 km KAPLE OBĚTOVÁNÍ PANNY MARIE V ČELECHOVICÍCH NA HANÉ
5,7 km ZÁMEK NÁMĚŠŤ NA HANÉ
6,0 km PAMÁTNÍK OBĚTEM I. A II. SVĚTOVÉ VÁLKY V ČELECHOVICÍCH NA HANÉ
6,1 km KAPLE SVATÉ TROJICE V ČELECHOVICÍCH NA HANÉ
[Další... (3)]
Přírodní zajímavosti
1,4 km PŘÍRODNÍ PARK VELKÝ KOSÍŘ
Technické zajímavosti
6,1 km CUKROVAR ČELECHOVICE NA HANÉ
Kultura
252 m HASIČSKÉ MUZEUM ČECHY POD KOSÍŘEM
268 m MUZEUM HISTORICKÝCH KOČÁRŮ - ČECHY POD KOSÍŘEM
Turistika
1,8 km VRCHOL VELKÝ KOSÍŘ - HANÁCKÝ MONT BLANC
4,6 km NAUČNÁ STEZKA VELKÝ KOSÍŘ
Lázně
4,5 km LÁZNĚ SLATINICE U OLOMOUCE
Sport
4,2 km SPORTOVNÍ HALA KOSTELEC NA HANÉ
8,7 km DOSTIHOVÁ STÁJ CAVALO PROSTĚJOV
9,0 km PLUMLOVSKÁ PŘEHRADA
Obchod a služby
5,8 km INFORMAČNÍ CENTRUM - NÁMĚŠŤ NA HANÉ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz