Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Vysočina - Třebíč - TŘEBÍČ


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

TŘEBÍČ

Negarantovaná informace
Telefon:+420 568 896 111
Email:epodatelna(zavináč)trebic(tečka)cz
GPS:49°12'57,683"N, 15°52'51,647"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Třebíč se nachází asi 30 kilometrů od Jihlavy. Je městem mimořádných církevních památek, z nichž nejslavnější je románsko-gotická bazilika sv. Prokopa. Opatský chrám byl původně zasvěcen Panně Marii, ale po té, co byl během válečných událostí poškozen, byl více než dvě století používán ke světským účelům. Po obnově byla bazilika zasvěcena sv. Prokopovi a opět využívána církví.

Třebíč kdysi patřila k významným střediskům židovské kultury na Moravě. Pozoruhodně zachované židovské město zůstává dodnes cenným svědectvím o soužití Židů a křesťanů. Unikátní židovská čtvrť s velice hustou zástavbou zahrnuje více než 120 obytných domů. Ty doplňují budovy bývalých židovských institucí - radnice, školy, rabinátu a chudobince. Zadní synagoga byla kompletně zrekonstruována a v jejím interiéru, zdobeném unikátními nástěnnými malbami z počátku 18. století, je umístěna expozice o historii zdejšího ghetta a pořádají se tu různé kulturní akce. V Přední synagoze je dnes modlitebna Československé církve husitské.

Původní židovský hřbitov byl v 17. století přemístěn na severní svah kopce Hrádek. Kolem 3000 kamenných náhrobků, z nichž nejstarší pochází z roku 1625, se nachází ve vzrostlém parku s neopakovatelnou tajemnou atmosférou. Součástí hřbitova je obřadní síň z roku 1903 s unikátně dochovaným interiérem, kde se dodnes provádí pohřební obřady podle starých židovských tradic. Dnes patří k nejzachovalejším a nejlépe udržovaným židovským hřbitovům v České republice. Po Jeruzalému jsou třebíčské židovské památky jedinými, které byly samostatně zapsány do seznamu UNESCO.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
8,5 km ROKYTNICE NAD ROKYTNOU
8,6 km HORNÍ ÚJEZD
8,6 km OKŘÍŠKY
8,6 km PŘIBYSLAVICE
9,3 km ČERVENÁ LHOTA
Historické zajímavosti
147 m MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ ZÓNA TŘEBÍČ - PAMÁTKA UNESCO
556 m ZÁMEK V TŘEBÍČI
ŽIDOVSKÁ ČTVRŤ V TŘEBÍČI – PAMÁTKA UNESCO
BAZILIKA SVATÉHO PROKOPA V TŘEBÍČI (UNESCO)
Technické zajímavosti
VĚTRNÝ MLÝN V TŘEBÍČI
Kultura
307 m KINO PASÁŽ V TŘEBÍČI
549 m MUZEUM VYSOČINY TŘEBÍČ
VÝSTAVNÍ SÍŇ U ZADNÍ SYNAGOGY V TŘEBÍČI
GALERIE MALOVANÝ DŮM V TŘEBÍČI
Sport
641 m LETNÍ KOUPALIŠTĚ POLANKA TŘEBÍČ
KRYTÝ BAZÉN LAGUNA TŘEBÍČ
JEZDECTVÍ TŘEBÍČ
ZIMNÍ STADION TŘEBÍČ
SQUASH TŘEBÍČ
CVIČNÁ LEZECKÁ STĚNA TŘEBÍČ
PÉTANQUE TŘEBÍČ
STŘELNICE V POUŠOVĚ TŘEBÍČ
[Další... (6)]
Obchod a služby
175 m INFORMAČNÍ CENTRUM - TŘEBÍČ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz